REKLAMA WYBORCZA

Wiadomości

  • 30 lipca 2020
  • wyświetleń: 1391

Czym charakteryzują się place zabaw z atestami?

Materiał partnera:

Place zabaw to z założenia bezpieczne miejsca do zabaw dla dzieci. Co decyduje o tym, że możemy mówić o danym placu zabaw, że jest bezpieczny? Składa się na to szereg różnych czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwa się jakość urządzeń oraz ich zgodność z obowiązującymi przepisami i normami potwierdzona stosowanymi atestami. Nie mniej ważne jest oczywiście właściwe rozmieszczenie urządzeń i konstrukcji na terenie placu zabaw, w sposób gwarantujący zachowanie prawidłowych stref bezpieczeństwa wokół każdego i każdej z nich, a także nasze rozsądne (czyli zgodne z regulaminem!) podejście do korzystania z atrakcji. Czy są atesty i dlaczego plac zabaw z atestem to najbezpieczniejszy sposób na aktywne spędzanie czasu przez nasze dzieci?

Czym charakteryzują się place zabaw z atestami?


Plac zabaw z atestem - co to znaczy?



Pod pojęciem placu zabaw z atestem kryje się tak naprawdę plac zabaw wyposażony w certyfikowane urządzenia z atestami oraz nawierzchnie z atestami. Atest jest dokumentem, który zaświadcza o określonej jakości danego produktu oraz gwarantuje, że ten produkt spełnia obowiązujące normy i może być dopuszczony do sprzedaży i użytkowania w określony sposób i przez określone osoby / grupy osób. W przypadku urządzeń i konstrukcji zabawowych - atesty potwierdzają zgodność tych urządzeń i konstrukcji z normą PN-EN 1176, która dotyczy właśnie wyposażenia placów zabaw i nawierzchni przeznaczonych do użytkowania na placach zabaw dla dzieci. Place zabaw z atestem oznaczają również zgodność wykonanej na nich nawierzchni amortyzującej z normą PN-EN 1177, która dotyczy nawierzchni bezpiecznych placów zabaw.

Atesty wystawiane są przez producentów / wytwórców danych urządzeń / konstrukcji lub przez odpowiednie instytucje, upoważnione do oceny jakości danych urządzeń / konstrukcji.

bezpieczne-place-zabaw


Wyposażenie placów zabaw - normy i atesty



Jak już wspomniano wcześniej, place zabaw z atestami to place zabaw wyposażone w atestowane urządzenia i konstrukcje. Atesty muszą potwierdzać zgodność wyposażenia placów zabaw z następującymi normami: PN-EN 1176, PN-EN 1177 oraz innymi normami i dyrektywami, dedykowanymi m.in. elementom łączącym (śrubom, nakładkom, hakom itp.).

Norma PN-EN 1176



Norma PN-EN 1176 zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące wyposażenia placów zabaw. W dokumencie znajduje się m.in. dokładny opis wymogów bezpieczeństwa, informacje o strefach bezpieczeństwa wokół poszczególnych urządzeń i konstrukcji oraz metody ich obliczania. Norma została podzielona na kilkanaście paragrafów, z których każdy dedykowany jest konkretnemu rodzajowi urządzeń zabawowych, np.:

  • PN-EN 1176-2 dotyczy dodatkowych wymagań bezpieczeństwa i metody badań huśtawek
  • PN-EN 1176-3 dotyczy dodatkowych wymagań bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni
  • PN-EN 1176-11 dotyczy wymagań bezpieczeństwa i metody badań sieci przestrzennej i konstrukcji linowych, czyli tzw. lineariów


Ponadto w normie PN-EN 1176 znajdują się opisy metod badania bezpieczeństwa poszczególnych elementów wyposażenia placów zabaw oraz wytyczne dotyczące sposobu ich prawidłowego instalowania, konserwowania i użytkowania przez osoby indywidualne i grupy (PN-EN 1176-7).

Atest potwierdzający zgodność wyposażenia placu zabaw z normą PN-EN 1176 gwarantuje, że wszystkie urządzenia i konstrukcje są bezpieczne i mogą być swobodnie użytkowane przez dzieci.

na-jakim-placu-bawic-sie


Norma PN-EN 1177



Norma PN-EN 1177 zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące doboru odpowiedniego rodzaju nawierzchni bezpiecznej na plac zabaw. W dokumencie znajdziemy specyfikację poszczególnych rodzajów nawierzchni naturalnych (darni, gleby, piasku, kory, wiórów i żwiru) oraz metody obliczeniowe pozwalające na przeprowadzenie dokładnej analizy nawierzchni syntetycznych oraz efektywne dobranie nawierzchni odpowiedniej dla danego placu zabaw i poszczególnych urządzeń / konstrukcji (nawierzchnia bezpieczna musi pojawić się obowiązkowo na powierzchni całej strefy bezpieczeństwa wokół każdego urządzenia / konstrukcji). Zadaniem nawierzchni bezpiecznych jest skuteczne amortyzowanie ewentualnych upadków, a ich parametry muszą być dobrane odpowiednio do współczynnika HIC.

Atest potwierdzający zgodność placu zabaw z normą PN-EN 1177 oznacza, że nawierzchnia zastosowana w poszczególnych miejscach placu zabaw (w strefach bezpieczeństwa) lub na całym jego terenie jest właściwie dobrana do parametrów urządzeń i konstrukcji, a co za tym idzie - zapewnia optymalne bezpieczeństwo użytkowników placu zabaw.

Inne normy i dyrektywy



Na bezpieczne wyposażenie placu zabaw składa się również mnóstwo mniejszych elementów, których najczęściej nie widać gołym okiem lub na które nie zwracamy uwagi podczas korzystania z urządzeń i konstrukcji zabawowych. Mowa tutaj przede wszystkim o elementach łączących i wykończeniowych, m.in. różnego rodzaju śrubach i nakrętkach, podkładkach, łańcuchach technicznych czy zawiesiach do huśtawek. Produkty z tej kategorii elementów wyposażenia placów zabaw powinny być wykonane z solidnych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie rozmaitych czynników atmosferycznych. Ich jakość i bezpieczeństwo potwierdzają certyfikaty i atesty świadczące o zgodności wyżej wymienionych elementów z normami: DIN 603, DIN 766, PN-EN-ISO/IEC 17050 - 1, PN-EN 45014 oraz zgodność z dyrektywą RoHS 2001/95/EC.

plac-dla-dzieci-activeline


Podsumowanie



Nowoczesne place zabaw z atestem to zestawy urządzeń i konstrukcji oraz nawierzchni amortyzujących, które gwarantują maksymalne bezpieczeństwo ich użytkownikom. Należy oczywiście pamiętać, że obowiązkiem osób dorosłych - rodziców i opiekunów dzieci, jest wspólne zapoznanie się z regulaminem obowiązującym na danym placu zabaw oraz przestrzeganie wszelkich zawartych w nim zakazów, nakazów i obostrzeń.

Za pomoc w napisaniu tekstu dziękujemy firmie Acitveline, producentowi atestowanych placów zabaw. Cchesz sprawdzić pełną ofertę placów zabaw? Wejdź na stronę https://activeline.eu/k/wyposazenie-placow-zabaw/.